Agnieszka Bruzgo | 19. … Wschód przypomniał Zachodowi … o…
1838
post-template-default,single,single-post,postid-1838,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Blog

17 Mar / 19. … Wschód przypomniał Zachodowi … o…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

… przypomniał zachodowi…

Reiki na wschodzie i na zachodzie…

Jedną z pierwszych postaci , której zawdzięczamy to, iż reiki zawitało na zachodzie był emerytowany oficer marynarki wojennej dr. Chujiro Hayashi , inicjowany i wprowadzony w biegłość reiki przez samego Usui.

Do jego kliniki , którą założył w Tokio po pomoc w 1935 r przybyła obywatelka amerykańska pochodzenia japońskiego Hawayo Takata. Wdowa wychowująca dzieci, cierpiąca na wiele przewlekłych chorób lub też spotkacie się i z taką wersją, że przybyła na operację. Jakby nie było trafiła do kliniki reiki Chayashi i tam uzdrowiona zapragnęła nauczyć się tej wspaniałej metody, zgłębić jej ideę oraz być inicjowaną.

Takata wydaje się być pierwszą kobietą wtajemniczoną lub której przekazano wiedzę , naukę oraz udzielono inicjacji w naukach systemu Reiki Usui Ryoho. Wspomina się, że wynikało to z przekonań kulturowych i świadomości ówczesnych krzewicieli reiki w specyficznych warunkach wschodu. Przynajmniej w żadnych książkach , skryptach i grzebiąc w internecie ani ja ani nikt ze znajomych mi reikowiczów ani mistrzów nie słyszał o tym aby przed Takatą w systemie reiki była inicjowana czy też wprowadzona w nauki jakakolwiek kobieta.Choć wcale bym tego nie wykluczała, nie oznacza to, że tak było.W końcu reiki  to droga ku oświeceniu.

Pewne jest, że Chujiro Hayashi odwiedził Hawayo Takata na Hawajach i tam inicjował ją na Wielkiego Mistrza Reiki aby w przededniach wojny przekazać jej sukcesję.

Trochę jednej z wersji tego co działo się potem…

Hayashi siłą woli opuścił swoje ciało uprzednio przepowiadając dzieje 2 wojny światowej. Odszedł świadomie dlatego, iż zdając sobie sprawę ,że w razie wybuchu wojny będzie jako wojskowy wcielony do armii a idea wojny i zabijania była sprzeczna z jego filozofią życiową. Więc postanowił powrócić na łono prekursorów reiki w przestrzenie duchowe.

zauważycie im ludzie związani z reiki żyli bliżej 20 wieku wiemy przeważnie na pewno o ważnych faktach z ich życia. Więcej nie znaczy pewniej i tu też jest masa WYDARZEŃ DOMYŚLNYCH i spekulacji.

Czytając i zapoznając się z wieloma źródłami odkryłam, że temat Hawayo Takaty jest również owiany legendami i kontrowersyjny w opiniach.

W każdym razie wstrzymajcie się od wszelkich opini ,dopóki nie poznacie reiki żyjąc w tej idei kilka lat. Uszanujmy dzielność tej kobiety wprowadzającej reiki na grunt Ameryki.

Niezasadne są według mnie uwagi pod jej adresem oceniające krytycznie zmiany jakie wprowadziła w formie reiki. Kwestia finansów też na pewno ma swoje uzasadnienie. Nie osądzajmy ponieważ nie znamy jej pobudek i ówczesnej sytuacji. Pamiętajcie okoliczności nieraz ludzi kierują na rożne drogi kierowane wyborami.

Takata była pionierem i trzeba mieć to na uwadze. Być może teraz dokonałaby innych wyborów i wprowadziła inne zmiany. Na pewno zrobiła ile mogła aby zachować oryginalną linię przekazu. Wiadomo, że do amerykanów musiała mówić i przedstawić swoją ideę tak aby była zrozumiała dla nich, do Węgrów gdyby tam zaczynała też musiałaby mówić tak aby ją zrozumieli… A pomyślcie co by było gdyby zaczynała w światach arabskich? Chcąc krzewić w tamtych czasach swoją ideę musiałaby okroić ją z pozycji dotyku dłoni lub zabiegi w tajemnicy robiłyby sobie tylko kobiety lub mężczyźni albo żony tylko mężom lub dzieciom. Ile narosłoby legend i przekłamań? Ale zaobserwujcie skoro nie mogliby się dotykać z racji obyczajów panujących w tej kulturze pracowaliby dużo mentalnie. Pomyślcie jak szybko rozwinęłyby się u nich i dalej w tej lini przekazu predyspozycje mentalne. To dopiero byłyby cuda ale też i zapewne wiele mitów powstałoby z podziwu i lęku również. Rozumiecie???

Podzielę się z wami potem informacjami do jakich dotarłam z pierwotnej lub najbardziej zachowanej lini przekazu reiki usui gokai  w Polsce – jest to linia wschodnia >japońska. O tym również wspomniałam w podstronie „dawno, dawno temu”.

Przecież naturalnym jest, że to oni mają zachowany najwierniejszy oryginałowi przekaz. Wynika to z racji tego, że są uczestnikami tej idei i im nie wydawało się dziwne i niezrozumiałe nic co dziwiłoby i szokowało zachód. Utrudniając reiki jej drogę do najdalszych zakątków świata. Zobaczcie jak wszystko się zmienia dziś stosowanie całego niezmiennego  rytuału nie poczytywane byłoby już za dziwactwo i jakieś bluźnierstwo. ( Nie dziwcie się Takacie, popatrzcie jak wiele dziedzin jest traktowanych w Polsce.) Świat staje się otwarty dla wszystkich. A jednak słychać tylko, że linia gokai nie chce, nie ma potrzeby kontaktu z zachodnim reiki. Kochani a w imię jedności, szacunku dla usui i samej idei jakże pięknie byłoby gdyby wschód przypomniał swoim braciom w idei  o tradycji naszego pierwszego nauczyciela. Bardzo w to wierzę, że reiki połączy nas wszystkich i wcale nie musimy trzymać się , rewolucjonizować reiki w jakimkolwiek kierunku ku nowoczesności, czy tradycji. Westchnijmy wszyscy do Mikao Usui , ukłońmy się niziutko z szacunkiem jemu, jego nauczycielom i nam samym nawzajem.  Łączy nas coś tak pięknego. Nie oceniajmy czy reiki uczone w tym , czy tamtym kraju jest leprze czy gorsze. Zgodne z linią przekazu czy nie. Tak naprawdę żadne pewnie nie jest identyczne. Uszanujmy siebie nawzajem i siłę miłości reiki, która wędruje po świecie tyle lat  kąpie ludzi w miłości. I jeśli ktokolwiek zna lub ma kontakt z linią przekazu wschodnią niech pokłoni się tamtejszym uczniom i nauczycielom ode mnie i poprosi pokornie niech opowiedzą nam o naszych przodkach. Jak żyli, uczyli się, pracowali, kiedy wątpili i kiedy odnosili sukcesy. Przypomnijcie nam jak oni kochali- o to proszę pokornie z szacunkiem i uszanowaniem dla linii która wiernie strzeże okruchów pierwotności pierwotności jeśli takowe jeszcze są.

To jest tak jakby mieć pretensje lub żal do człowieka , który nie pamięta wyglądu swego przodka z przed 12 pokoleń. Przecież tego nikt już nie pamięta co nie oznacza, że go nie kocha lub nie szanuje. Zapewniam też ,że w sercu każdego jest tęsknota za tym aby poznać kim był i jak żył , jak wyglądało jego codzienne życie.

To dlatego mamy między innymi reiki egipskie, chrześcijańskie , tybetańskie, anielskie, spirytual i sam tylko Bóg wie jeszcze jakie…

To nie reiki jest różne. To nauczyciele są różni i kształcą tak jak umieją najlepiej ,jak ich nauczono w ich kraju w ich kulturze w ich charakterystycznych codziennych dla nich warunkach> obyczajach społecznych. Idea się nie zmienia tylko forma przekazu jest dla niektórych wygodniejsza, atrakcyjniejsza, bardziej przejrzysta i wydaje się w ich warunkach społecznych właściwsza.

I o to chodziło Panu Bogu , który utkał ten misterny plan. Samo uzdrawianie dłońmi nie jest niczym nadzwyczajnym, sama w swojej praktyce uzdrowicielskiej niejednokrotnie otwierałam niektórym ludziom czakry w dłoniach. Jak na przykład dziewczynie M. A. której ojciec leżał w szpitalu w Warszawie  po wypadku samochodowym i nie było możliwości abym tam pojechała. Takie otwarcie zajmuje góra od 2 do 5 minut w zależności od osoby, której się te punkty otwiera. I co z tego…chociażbym i co dzień dla wszystkich to robiła i tak bez idei reiki byłoby to na krótko , to tak jak z tymi ludźmi w dzielnicy biedaków.

Dlatego przekazanie idei w różnych nawet formach… ale czytelnie, rozpoznawalnie, tak iż nie zmienia się tak naprawdę nic poza samą formą  … to po prostu Doskonałość Idei   Mistyka, …Życia i Istnienia…

Hawayo Takata zrobiła co uważała za stosowne… wg własnej wiedzy, sumienia, i rozeznania w sytuacji w jakiej przyszło jej nauczać. Tak naprawdę nikt nie wie czym się kierowała w swoich wyborach … my też pozostawmy te spekulacje…

W każdym razie to ona do grudnia 1980 roku trzymała „linię wiedzy”, którą przekazała swojej wnuczce Phyllis Lei Furumoto. To właśnie wnuczka Pani Takaty wniosła do reiki najbardziej potrzebną decyzję o tym, że :każdy mistrz jest równy wobec drugiego mistrza i może poprzez to inicjować adepta na mistrza równego sobie”. I nie jest już potrzebne aby udawać się na drugi koniec świata po tejże inicjacje do jedynego Wielkiego Mistrza…

Nie jest tematem opisywanie wam tutaj pierwszej organizacji „Reiki Alliance”, jak i innych…., sami poczytajcie , poszperajcie …

Pamiętajcie, że każdy podejmując jakąś ważną decyzję…ma ku temu jakiś dla siebie ważny powód, jakąś swoją prawdę  czyli ogląd jakiejś sytuacji. I należy to uszanować.

Oceniana tu jest najczęściej i to jest głównym tematem dyskusji kwestia finansowa.

To czy komuś za inicjację zapłacicie mniej czy więcej i określana poprzez to wartość tejże inicjacji jest prawdą doświadczeniem samych zainteresowanych przeżyciem tego wydarzenia w ten sposób.

Jeśli spotkasz swego Mistrza w pociągu i on będzie wiedział, że Bóg was postawił na swojej drodze ku dobru chociażby jednego człowieka i ów mistrz zobaczy twoje mistrzostwo to zainicjuje  Cię za przysłowiową złotówkę i zapewniam was  będzie to tak samo warte jak ta inicjacja za 10 000 $.

To kwestia tego jak chcecie doświadczać. Istocie Idącej ku Oświeceniu pieniądz jest tym samym co WSZYSTKO. Jest oczywiście potrzebny ponieważ żyjemy w pewnych warunkach społecznych i podlegamy pewnym prawom , które podobają się nam lub nie … ale kwestia wartościowania  i określenie tego co jest „równowarte” energii 10 000 $ jest kwestią wyboru doświadczenia.

Wartościowanie ?… Czym ono jest? Uważajcie aby nie stało się produktem ubocznym zalegającym w waszym doświadczaniu. Niech  staje się nowym smakiem poznania tej samej potrawy… a Istnienie Wasze Urzeczywistni się szczególną drogą Oświecenia (cdn.)

By Agnieszka Bruzgo in REIKI "bioterapia" UZDRAWIANIE.
No Comment

Sorry, the comment form is closed at this time.